Kwestia podziału majątku w przypadku rozwodu jest jednym z najbardziej skomplikowanych aspektów, z którymi muszą się zmierzyć małżonkowie. Czy według prawa cywilnego emerytura jest traktowana jako majątek wspólny, czy też jest wyłączona z podziału? Przybliżmymy te zagadnienia, opierając się na obowiązujących przepisach prawa.
Emerytura a majątek wspólny małżonków
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, podczas trwania małżeństwa powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty nabyte przez małżonków w czasie trwania małżeństwa, niezależnie od tego, na czyje nazwisko zostały one nabyte. Wspólnota majątkowa małżonków obejmuje zarówno majątek ruchomy, jak i nieruchomości, a także prawa majątkowe, do których zalicza się również prawa do emerytury.
Emerytura nabyta w trakcie małżeństwa
Emerytura nabyta (pobrana) w trakcie trwania małżeństwa jest zazwyczaj traktowana jako część majątku wspólnego. Oznacza to, że w przypadku rozwodu, prawa do emerytury pobranej (wypłaconych pieniędzy) nabyte w okresie małżeństwa podlegają podziałowi. Warto jednak zaznaczyć, że podział taki nie oznacza podziału prawa do emerytury, a podział bieżących wypłaconych do chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, świadczeń emerytalnych.
Co z emeryturą po rozwodzie?
W momencie rozwodu małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego na różne sposoby. Mogą to zrobić za porozumieniem stron lub w przypadku braku takowego, sąd dokona podziału. Każdy z małżonków ma co do zasady równe udziały w majątku wspólnym tj. po połowie. W takim też stosunku należy się małżonkom wypłata świadczeń pobranych z tytułu emerytury do czasu ustania wspólności małżeńskiej majątkowej, np. do czasu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Wyjątki i specyfika podziału emerytur
Istnieją jednak wyjątki od zasady wspólności majątkowej. Jeżeli przed zawarciem małżeństwa zawarta została intercyza, wówczas majątek osobisty każdego z nich, w tym również prawa do emerytury (pobrane świadczenia emerytalne) nabyte przed małżeństwem lub po jego zawarciu nie wchodzą w skład majątku wspólnego i nie podlegają podziałowi.
Emerytura nabyta w trakcie małżeństwa zazwyczaj stanowi część majątku wspólnego małżonków i jako taka podlega podziałowi w przypadku rozwodu. Jest to jednak temat złożony i obfitujący w wyjątki, dlatego każda sytuacja powinna być analizowana indywidualnie, z uwzględnieniem specyficznych okoliczności. Warto również pamiętać, że prawo jest dynamiczne i zmienia się, co może wpływać na interpretację przepisów dotyczących podziału emerytur. W razie wątpliwości zawsze rekomenduje się konsultację z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym.