Testament to dokument, który może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości Twojej rodziny i bliskich. Czy wiesz, czym jest zapis zwykły i jakie obowiązki mogą wynikać z polecenia testamentowego? Dowiedz się, jakie różnice występują między tymi rozrządzeniami i jak mogą one wpłynąć na podział spadku oraz Twoje obowiązki jako spadkobiercy lub zapisobiorcy. To ważne informacje, które mogą pomóc uniknąć nieporozumień po śmierci bliskiej osoby.
Co to jest testament?
Testament jest to dokument, który zawiera ostatnią wolę zmarłego, tj. spadkodawcy. Praktyka wyróżnia szereg różnych postanowień, które w testamencie mogą być zawarte. Poniżej skupimy się na tzw. zapisie zwykłym oraz poleceniu.
Czym jest zapis zwykły?
O zapisie stanowi art. 968 Kodeksu cywilnego i dalsze – jest to tzw. rozrządzenie testamentowe, które zobowiązuje spadkobiercę ustawowego, czy też testamentowego (tj. zapis zwykły), a także zapisobiorcę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (tj. zapis dalszy). Co do zasady, zapisobiorca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. W zakresie wspomnianego tzw. dalszego zapisu istnieje wyjątek – zapisobiorca obciążony dalszym zapisem może bowiem powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę. Należy wskazać, że możliwe jest uczynienie zapisu pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.
Co to jest polecenie?
O poleceniu stanowi art. 982 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym poleceniem jest rozrządzenie spadkodawcy, którego mocą można włożyć na spadkobiercę lub zapisobiercę obowiązek oznaczonego działania, lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Polecenie testamentowe zna różne formy, wyklucza się jednak polecenie o charakterze typowo pieniężnym. Zgodnie z praktyką poleceniem jest wyrażenie woli spadkodawcy związane z jego różnymi potrzebami, w tym np. rodzinnymi, czy społecznymi. Przykładem polecenia może być np. polecenie pogodzenia się danej osoby z drugą osobą, z którą pozostaje w konflikcie. Należy jednak zaznaczyć, że polecenie musi pozostawać zgodne z powszechnie obowiązującym prawem, zasadami współżycia społecznego, a nadto jego przedmiot powinien być możliwy do wykonania i zrealizowania przez zobowiązanego. Ewentualny brak realizacji zobowiązania nie może pociągać dla zobowiązanego żadnych negatywnych konsekwencji, a wykonanie polecenia zależy wyłącznie od woli osoby zobowiązanej.
Zapis zwykły i polecenie testamentowe to dwa istotne instrumenty, które mogą znaleźć się w testamencie. Zapis zwykły zobowiązuje do przekazania majątku na rzecz określonej osoby, natomiast polecenie, choć nie tworzy zobowiązania prawnego, wyraża wolę zmarłego, nakładając obowiązek działania lub zaniechania. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zabezpieczyć swoje interesy w testamencie? Skonsultuj się z nami i dowiedz się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Ciebie i Twoich bliskich!