FAQ / pytania i odpowiedzi

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Nie wahaj się zadać mi pytanie. Poniżej znajdziesz te najczęstsze. Jeśli nie ma tam odpowiedzi na Twoje pytanie skontaktuj się ze mną

Specjalizacja Kancelarii jest niezwykle szeroka. Głównie pomagam klientom w sprawach: karnych, cywilnych, gospodarczych, rodzinnych, prawa pracy, administracyjnych. Pomagam swoim klientom w dochodzeniu odszkodowań za doznane krzywdy w wypadku komunikacyjnym, a także dochodzę należności od dłużników moich klientów.

W sprawach karnych pełnię rolę zarówno obrońcy oskarżonego, jak pełnomocnika pokrzywdzonego. Reprezentuję swoich klientów w każdym stadium postępowania – od działań przed prokuratorem do procesu sądowego.

Prowadzę również stałą obsługę przedsiębiorstw. Wspierając przedsiębiorców w każdym prawnym aspekcie prowadzenia działalności. Wyspecjalizowałem się w doradzaniu w aspektach związanych z prawem spółek handlowych.

Zastępuję klientów w postępowaniach przed sądami, policją, organami administracji publicznej oraz w negocjacjach ugodowych ze stroną przeciwną.

Występuje także w sprawach o odszkodowanie za niesłuszne skazanie oraz odszkodowań dla osób represjonowanych w czasach PRL.

Tak, przepisy pozwalają na przeprowadzenie postępowania sądowego lub uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia w Polsce po zmarłym za granicą. W pewnych przypadkach jest to konieczne. Istotne znaczenie dla tego typu spraw ma prawo, które będzie właściwe dla określenia zasad spadkobrania. O tym może rozstrzygać między innymi testament.

Oczywiście, istnieje możliwość umówienia spotkań online. Umożliwiam klientom skorzystanie z wybranego przez nich i dogodnego programu do komunikacji online.

Możliwy jest również udział w rozprawie online (poza sprawami karnymi). W tym przypadku mogą Państwo być ze mną w mojej Kancelarii. Moje doświadczenie wskazuje, że klienci mniej stresują się udziałem w sprawie podczas przeprowadzenia rozpraw w formie zdalnej. Zarządzenie przeprowadzenia rozprawy zdalnej należy do wyłącznej kompetencji sądu. Strony mogą w tym zakresie składać odpowiednie wnioski.

Tak. W sytuacji, gdy świadek w celu złożenia zeznań ma do przebycia długą drogę i wiążę się to wydatkami może wnosić o przeprowadzenie przesłuchania przed sądem w okręgu, w którym zamieszkuje. Możliwe jest również przeprowadzenie rozprawy online.
Wstępna analiza sprawy jest bezpłatna. Udzielenie porady prawnej lub przyjęcie sprawy do prowadzenia wiążę się z koniecznością uiszczenia wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz jej rodzaju.

Termin wyznaczenia rozprawy w dużej mierze zależy od kalendarza sądu. Sprawy rozpatrywane są według kolejności wpływu. Najczęstszym spotykanym terminem jest czas od 3 od 6 miesięcy pomiędzy wniesieniem sprawy do sądu a rozprawą.

Należy jednak pamiętać, że jest to indywidualna kwestia w każdej sprawie. W związku z tym nie jest możliwe podanie precyzyjnych ram czasowych.

Tymczasowy areszt jest jednym z środków zapobiegawczych stosowanych w toku postępowania karnego. Tymczasowy areszt stosuje się na podstawie postanowienia sądu, które wydawane jest na wniosek prokuratora. Czas trwania tymczasowego aresztowania nie może być dłuższy niż 3 miesiące, jednak może dojść do jego przedłużenia. Tymczasowy areszt co do zasady może trwać najdłużej 12 miesięcy – w czasie postępowania przygotowawczego albo 2 lata do czasu wydania wyroku w sądzie pierwszej instancji. Istnieje jednak możliwość przekroczenia powyższych terminów na podstawie postanowienia sądu apelacyjnego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.

Reasumując kodeks postępowania karnego przewiduje ogólne ramy czasowe trwania tymczasowego aresztowania, ale mogą one zostać przekroczone na skutek postanowień odpowiednich sądów.

Zasadą jest obowiązek osobistego stawiennictwa małżonków przed Sądem Okręgowym w sprawie o rozwód. Zdarzają się jednak sytuacje, w których małżonkowie tracą ze sobą kontakt i nie znają swoich adresów. W szczególności w przypadkach, gdy rozstali się dawno temu. Jeśli małżonek, który wnosi pozew o rozwód nie zna adresu zamieszkania swojego małżonka może zawrzeć w pozwie wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Konieczne jest wykazanie braku znajomości adresu z przedstawieniem stosownych dowodów.

Konsultację w mojej Kancelarii umówisz telefonicznie pod numerem 791 048 387, za pośrednictwem formularza kontaktowego albo pisząc na adres e-mail kontakt@adwokatslabosz.eu

Konsultacja może odbyć się w siedzibie Kancelarii lub online.

Postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów swojej sprawy. Każdy element może okazać się istotny dla jej rozwiązania. Przygotuj wszystkie dokumenty związane ze sprawą. Zabierz dokładnie wszystko. Pozwól dokonać doświadczonemu profesjonaliście selekcji dokumentów przydatnych do sprawy.

Swoich klientów zazwyczaj proszę o przygotowanie i zabranie dokumentów, które są związane ze sprawą. Czasem zdarza się, że z pozoru nieistotny dokument ma spore znaczenie dla sprawy. Przykładowo do rozpoczęcia sprawy rozwodowej przydatne są: akty stanu cywilnego (akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci), umowa majątkowa małżeńska (intercyza), dowody na winę w rozkładzie pożycia. Jeśli chcesz, abym sporządził środek zaskarżenia powinieneś mieć ze sobą orzeczenie, które chcesz zaskarżyć.

Jeśli masz trudności w odnalezieniu dokumentów, a sprawa jest w sądzie lub innym organie wystarczająca będzie sygnatura akt sprawy.

Udzielenie zapewnienia co do wyniku sprawy (gwarancji wygranej) stanowi naruszenie etyki adwokackiej. Otrzymasz rzetelną ocenę swojego problemu i kompleksową poradę prawną, opartą na doświadczeniu wynikającym z licznych postępowań.
Kancelaria mieści się w sercu wrocławskiego rynku przy ul. Rynek 31/32, ale przyjmuję sprawy na terenie całego kraju.
Oczywiście możesz brać udział w postępowaniu, ale to na mnie spoczywa obowiązek prowadzenia sprawy. Twój udział może okazać się konieczny w przypadku potrzeby złożenia zeznań. Jeśli nie bierzesz udziału w rozprawie przekazuję Ci na bieżąco wszystkie informacji dotyczącej Twojej sprawy.

Honorarium uzgadniane jest zawsze przed przyjęciem sprawy. Przed podpisaniem umowy przedstawiam całościowe wynagrodzenie, które ustalane jest w oparciu o Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie stawek za czynności adwokata. Wynagrodzenie zawsze ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta.

Kancelaria stawia na transparentność oraz rzetelność rozliczenia. Jednocześnie oferuję możliwość rozłożenia należności na raty, rozliczenia ryczałtowego lub godzinowego w zależności od preferencji klienta.

W przypadku obsługi przedsiębiorców rozliczenie następuje w formie ryczałtowej lub godzinowej.

Oczywiście. Każda informacja i dokument, które są przekazywane adwokatowi są objęte tajemnicą adwokacką. Ponadto dodatkowo są deponowane w zamykanych szafach, a dokumenty elektroniczne chroni hasło.

Czynności do wykonania zależą od zakresu zlecenia. Jeśli zlecasz prowadzenie całego postępowania zastępuję Cię w każdej czynności. W szczególności zobowiązuję się do:

  • analizy sprawy i stworzenia strategii procesowej,
  • zapoznania klienta z przepisami, które będą miały zastosowanie w sprawie oraz przedstawienia rekomendacji dotyczącej prowadzenia sprawy,
  • przygotowywania wszelkich koniecznych pism procesowych,
  • udziału (osobistego lub – w razie niemożności osobistego stawiennictwa – za pośrednictwem substytuta) w czynnościach postępowania.
Kodeks karny wykonawcza uprawnia do widzeń z osobami tymczasowo aresztowanymi oraz skazanymi. W przypadku skazanych jeśli nie jesteś członkiem rodziny lub osobą bliską konieczne jest uzyskanie zgody dyrektora zakładu karnego. Natomiast aby uzyskać widzenie z tymczasowo aresztowanym konieczna jest zgoda organu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje (np. prokuratora).

Zasadą jest rozpoczynanie postępowania sądowego na odpowiedni wniosek podmiotu zainteresowanego (pozew w postępowaniu procesowym, wniosek w postępowaniu nieprocesowym – w sprawach cywilnych oraz akt oskarżenia, wniosek o ukaranie albo inne wnioski – sprawach karnych). Od tej zasady są jednak wyjątki. Jednym z nich jest wszczęcie przez sąd opiekuńczy postępowania dotyczącego władzy rodzicielskiej w sytuacji to uzasadniającej (np. w przypadku nadużywania władzy lub demoralizacji).

Tak. Poza rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód, pozostałe punkty zawarte w wyroku mogą zostać zmienione. Zatem w odpowiednim postępowaniu można zmienić uregulowaną w wyroku rozwodowym: władzę rodzicielską, kontakty, alimenty.
Tak. Egzekucja alimentów odbywa się w oparciu o pomoc prawną między państwami. Do jej zainicjowania konieczne jest złożenie wniosku do właściwego Prezesa Sądu Okręgowego.
Tak. Odszkodowanie należy się zarówno za opóźniony, jak odwołany lot. Wyjątkiem stanowi sytuacji, gdy do opóźnienia doszło z powodu nadzwyczajnej sytuacji. Maksymalna kwota odszkodowania wynosić może 600 euro. Jej wysokość uzależniona jest od czasu opóźnienia lub odległości do pokonania.

Kodeks postępowania karnego umożliwia oskarżonemu dobrowolne poddanie się karze. Pierwsza taka możliwość przewidziana została w art. 335 kodeksu postępowania karnego i dotyczy wydania wyroku na posiedzeniu przy jednoczesnym zaniechaniu dokonywania dalszych czynności i orzeczenia uzgodnionej z oskarżonym kary.

Kolejną możliwość zaproponowania przez oskarżonego kary stwarza art. 338a kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim oskarżonym, któremu zarzucono czyn zagrożony karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 15 lat, może przed doręczeniem mu zawiadomienia o rozprawie złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.

Ostatnią możliwość przewiduje art. 387 kodeksu postępowania karnego, stosując ten przepis do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary.

Często skuteczna obrona zależy od natychmiastowej i właściwej reakcji na zatrzymanie, a następnie na tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Należy pamiętać, że zarówno zatrzymanie, jak postanowienie o tymczasowym aresztowaniu jest zaskarżalne. Ponadto kodeks postępowania karnego przewiduje uprawnienie podejrzanego do złożenia wyjaśnień, co stanowi istotny element postępowania w zakresie zastosowania tymczasowego aresztowania.

Policja ma obowiązek pouczenia zatrzymanego o prawie do skorzystania z pomocy adwokata. W przypadku zatrzymania, racjonalne i właściwe jest udzielenie upoważnienia do obrony adwokatowi dla zagwarantowania prawa do obrony. Zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu.

Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.

Policja zatrzymuje osobę podejrzaną, jeśli przestępstwo zostało popełnione przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu, a zachodzi obawa, że ponownie popełni ona przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.

Zatrzymanego należy zwolnić maksymalnie po 48 godzinach od zatrzymania jeśli w tym czasie nie złożono do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Kodeks karny uprawnia skazanych do uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia kary. W takim przypadku kara pozostała do odbycia stanowi okres próby, który nie może być krótszy niż 2 lata. Warunkiem do starania się o wcześniejsze zwolnienie jest odbycie połowy kary, a jeżeli wymierzono karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 25 lat - po odbyciu co najmniej 15 lat kary.

Skazanego określonego w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast skazanego określonego w art. 64 § 2 lub art. 64a oraz skazanego, wobec którego wydano prawomocne postanowienie stwierdzające, że bezprawnie utrudniał wykonanie kary pozbawienia wolności, po odbyciu trzech czwartych kary.

Kodeks karny wykonawczy umożliwia odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. System ten polega na tzw. areszcie domowym. Skazany zobowiązany jest do przebywania w domu w wyznaczonym przedziale czasu.

Warunkiem uzyskania SDE jest spełnianie możliwości technicznych, a także odpowiedni wymiar kary pozbawienia wolności, który wynosi maksymalnie jeden rok i sześć miesięcy albo wymierzono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata, a do odbycia w zakładzie karnym pozostałą część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy.

Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:
1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2, art. 64a lub art. 65 § 1 i 2 Kodeksu karnego;

2) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;

3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;

4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę,

5)odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne,

Moją Kancelarię wyróżnia podejście do sprawy Klienta. Dużą uwagę przywiązuję do informacji przekazywanych przez Klienta. Z troską podchodzę do problemu chcąc go jak najszybciej rozwiązać. Uważam, że relacja adwokata z klientem opiera się na szczególnym zaufaniu. Z tego powodu staram się od początku przekazywać rzetelną wiedzę i informacje o sytuacji prawnej klienta. Najważniejszy dla mnie jest bezpośredni i stały kontakt z klientem. Moi klienci otrzymują na bieżąco informacje o swoich sprawach z zachowaniem najwyższych standardów tajemnicy adwokackiej.

Oferta kancelarii jest stworzona do indywidualnej sytuacji klienta i przedstawiana jest dopiero po kompleksowej analizie sprawy, aby klient nie był narażony na dodatkowe zbędne koszty.

Relacja adwokata z klientem kształtowana jest przez zaufanie. Adwokata powinna cechować wrażliwość na sprawy klientów oraz racjonalność w działaniu. Istotna jest rzetelność w prowadzeniu sprawy oraz pełne zaangażowanie. Profesjonalne podejście do zawodu wymaga systematycznego dokształcania się.

Skarb Państwa w dalszym ciągu ponosi odpowiedzialność za represję w czasach PRL, a w szczególności za cierpienia doznane w czasach stalinowskich. Mimo upływu wielu lat w dalszym ciągu pomagam klientom w takich procesach.

Każdy skazany w okresie od 1 stycznia 1944 do 31 grudnia 1989 r. za czyn związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego albo gdy orzeczenie wydano z powodu takiej działalności, jak również orzeczenia wydane zostało za opór przeciwko kolektywizacji wsi oraz obowiązkowym dostawom może starać się o stwierdzenie nieważności wydanego orzeczenia.

W przypadku gdy skazany zmarł uprawnienie przechodzi na jego krewnego w linii prostej, przysposabiającego lub przysposobionego, rodzeństwa oraz małżonka.

W przypadku stwierdzenie nieważności orzeczenia możliwe jest uzyskanie odszkodowania. W razie śmierci osoby represjonowanej uprawnienie do uzyskania odszkodowania przechodzi na małżonka, dzieci i rodziców.