Uczestnicząc w różnego rodzaju aukcjach, przetargach, licytacjach i konkursach jesteśmy zobowiązani wpłacić wadium. Ma być to zabezpieczenie dla organizatorów, które gwarantuje wywiązanie się przez biorących udział z finansowych zobowiązań. A w jakich okolicznościach wadium może zostać przez organizatora zatrzymane? Oto kilka najważniejszych informacji o wadium, które musisz poznać!
Czy wadium może przepaść?
Wadium można porównać do zadatku, który wpłacamy przed wykonaniem jakiejś usługi lub zamówieniem specjalnego produktu. Ma być to zabezpieczenie dla organizatora aukcji lub przetargu. Dzięki temu, wpłacając wadium, gwarantujemy swoimi pieniędzmi, że zamierzamy wywiązać się z obowiązków związanych z uczestniczeniem i ewentualnym zwycięstwem. Istnieją jednak określone sytuacje, w których wadium zostanie zatrzymane przez organizatora i stracimy możliwość jego zwrotu. Szczegółowa definicja i zasady, na podstawie których wadium może przepaść, określono w artykule 704 kodeksu cywilnego. Wysokość wadium wynosi 1,5 procent całości przetargu w przypadku zamówień krajowych, do nawet 3% w przypadku zamówień unijnych. Kwota ta wyliczana jest na podstawie szacunkowych kosztów całego zamówienia. Istnieją określone warunki, które dopuszczają zachowanie przez organizatora przetargu wadium. Jest to sytuacja, w której biorący udział wygra konkurs, ale nie podpisze umowy na dalsze działania. Takie porzucenie swoich obowiązków wiąże się z zatrzymaniem przez organizatora wadium. W innych wypadkach, np. kiedy przetarg przegramy, należność jest nam zwracana.
Jakie są podstawy do zatrzymania wadium?
O podstawach przepadnięcia i zachowania wadium możemy przeczytać szczegółowo również w artykule 98 prawa zamówień publicznych. Wyszczególnione w nim zasady wskazują, iż zatrzymanie wadium na rzecz organizatora licytacji następuje przede wszystkim w sytuacji rezygnacji z konkursu już po wygranej. Tyczy się to także okoliczności, w których jako uczestnicy licytacji nie wywiązujemy się z naszych zobowiązań i nie podpiszemy umowy. Wówczas pieniężne wadium przepada na rzecz organizatora przetargu. Warto skorzystać z pomocy
profesjonalnego adwokata, który pomoże nam szczegółowo rozeznać się w tych zasadach prawnych.
Jak wycofać się z przetargu bez utraty wadium?
Istnieją sposoby, które pozwalają nam na bezpieczne wycofanie się z przetargu, bez tracenia wstępnie wpłaconego wadium. Warto o tym wiedzieć, ponieważ wstępna opłata przy dużych przetargach na kilka milionów złotych może wynosić nawet kilkaset tysięcy! Przy takich sumach zatrudnienie kancelarii adwokackiej może okazać się bardzo przydatne, ponieważ dzięki temu uzyskamy wsparcie prawne. W jakich okolicznościach możemy wycofać się z przetargu bez utraty wadium?
Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z uczestniczenia w konkursie, zanim dojdzie do ogłoszenia wyników. W razie naszego zwycięstwa i rezygnacji utracimy wadium, musimy więc mieć się na baczności i pilnować terminów. Tak długo jak trwa przetarg, możemy z niego zrezygnować i zachować swoje wadium. Dobrym pomysłem jest też szczegółowe sprawdzanie regulaminów przetargu i skorzystanie ze wsparcia adwokata, który wesprze nas we wszystkich formalnościach. Pamiętajmy, że przegrana w konkursie nie oznacza przepadnięcia wadium i powinno zostać nam ono niezwłocznie zwrócone!
Będąc poważnym przedsiębiorcą, trzeba znać podstawy obowiązującego nas prawa. Zawiłości przepisów mogą być jednak na tyle skomplikowane, że dobrym pomysłem może okazać się nawiązanie współpracy z adwokatem. Skontaktuj się z nami, zaufaj doświadczeniu i uzyskaj wsparcie w swojej sprawie!