Otwarcie i ogłoszenie testamentu to ważny proces w dziedziczeniu majątku po zmarłej osobie. W Polsce procedura ta jest ściśle uregulowana przez przepisy prawa, a jej celem jest ustalenie woli spadkodawcy i rozdzielenie jego majątku zgodnie z jego zapisami. Na czym polega otwarcie i ogłoszenie testamentu, kto jest za to odpowiedzialny oraz jakie kroki należy podjąć, aby cały proces przebiegł zgodnie z prawem? Wyjaśniamy.
Co to jest testament?
Na wstępnie należy wskazać, czym tak właściwie jest testament. Testamentem nazywamy dokument sporządzony przez osobę fizyczną, która rozporządza swoim majątkiem na wypadek śmierci. Dziedziczenie testamentowe stanowi wyjątek od zasady dziedziczenia ustawowego. Testament jest czynnością prawną jednostronną, co najważniejsze skuteczną dopiero po śmierci testatora.
Kto dokonuje otwarcia i ogłoszenia testamentu?
Śmierć testatora powoduje, iż konieczne jest ujawnienie testamentu. Otwarcie i ogłoszenie testamentu szczegółowo regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Czynności te są gwarancją zabezpieczenia dokumentu, jakim pozostaje testament i zapewniają wypełnienie ostatniej woli spadkodawcy. Jest to urzędowe potwierdzenie istnienia testamentu oraz poświadczenia jego treści.
Otwarcia i ogłoszenia testamentu dokonują sąd lub notariusz, gdy posiada dowód śmierci spadkodawcy, o czym stanowi art. 649 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Ogłoszenie testamentu u notariusza następuje wówczas, gdy zostanie przedłożony np. skrócony akt zgonu spadkodawcy. Jeśli natomiast testament nie był przechowywany przez notariusza lub nie został mu doręczony, wówczas ogłoszenia dokonuje sąd na posiedzeniu jawnym.
Jakie skutki prawne wywołuje otwarcie i ogłoszenie testamentu?
Otwarcie i ogłoszenie testamentu powoduje, iż powstają pewne konsekwencje prawne, np. swój bieg rozpoczynają terminy ustawowe, o których pamiętać muszą spadkobiercy. Jednym z nich jest np. termin roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń. Przedawnienie tych roszczeń następuje z upływem 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu.
O otwarciu i ogłoszeniu testamentu sąd spadku lub notariusz zawiadamiają osoby, których dotyczą rozrządzenia testamentowe, a także wykonawcę testamentu oraz kuratora spadku. Takie zawiadomienie jest dokonywane, jeśli osoby te żyją, a także sądowi znane są ich adresy zamieszkania. Dokonanie otwarcia testamentu przez notariusza powoduje, iż ma on obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym sąd, przesyłając odpis sporządzonego protokołu. W tym miejscu należy podkreślić, że każdy, kto posiada testament osoby zmarłej, ma obowiązek złożenia oryginału w sądzie, lub u notariusza.
Znajomość procedur oraz przestrzeganie odpowiednich kroków przy otwieraniu i ogłaszaniu testamentu pozwala uniknąć konfliktów i zapewnia prawidłowe rozdysponowanie majątku zgodnie z intencjami spadkodawcy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej kwestii, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie spadkowym, aby cała procedura przebiegła sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.