Coraz częściej pary przechodzą kryzys w związku i decydują się na rozwód. Jakie są najczęstsze powody rozpadu więzi między małżonkami? Jak wygląda podział majątku po rozwodzie i co się dzieje, gdy partnerzy mieli dzieci? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat procesu rozwodowego.
Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?
Rozwody mogą mieć różne podłoże, jednak chyba do najczęściej spotykanych zalicza się problemy związane z niewiernością. Niejednokrotnie do rozpadu związku małżeńskiego prowadzi także brak komunikacji, stopniowo oddalający partnerów od siebie. W innych przypadkach nieporozumienia wynikają z różnic charakterologicznych, które wcześniej nie były dostrzegane. Wiele par decyduje się na rozstanie z powodu narastających problemów finansowych prowadzących do stresu i napięć w relacji. Częstym powodem rozwodów jest także uzależnienie jednego z małżonków utrudniające prawidłowe funkcjonowanie rodziny w codziennym życiu. Na rozpad relacji między partnerami wpływają także różnice w wyznawanych wartościach, które nie zostały w pełni omówione przed ślubem. Niekiedy także brak intymności czy wygaszenie uczuć sprawiają, że małżeństwo przestaje być satysfakcjonujące dla obu stron.
Co trzeba wiedzieć o pozwie rozwodowym?
Złożenie pozwu o rozwód wymaga wniesienia pisma do odpowiedniego sądu okręgowego. Dokument ten musi zawierać uzasadnienie decyzji o rozstaniu i propozycje dotyczące podziału majątku, opieki nad dziećmi czy też ewentualnych alimentów. Poza kosztami sądowymi, które trzeba uiścić przy zakładaniu sprawy, warto również uwzględnić możliwość skorzystania z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym. W pozwie można wskazać, że rozwód ma być z orzeczeniem o winie lub bez wskazywania osoby winnej rozpadu małżeństwa. Ma to duże znaczenie dla przyszłych kwestii finansowych. Należy także dołączyć do wniosku zaświadczenia, takie jak odpis aktu małżeństwa, a także jeśli para ma dzieci ich akty urodzenia. Proces sądowy może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Przed złożeniem dokumentu warto też dobrze przemyśleć, czy rozwód jest jedynym rozwiązaniem.
Jak wygląda podział majątku przy rozwodzie?
Podział dóbr podczas rozwodu zależy od tego, czy małżonkowie posiadali wspólność majątkową, czy też podpisali intercyzę. W pierwszym przypadku majątek zgromadzony po ślubie zazwyczaj dzielony jest na pół. Rzeczy nabyte przed ślubem, jak również darowizny i spadki, zazwyczaj nie podlegają podziałowi. W trakcie rozwodu można również ustalić, czy długi zgromadzone w trakcie małżeństwa będą dzielone równo. Jeżeli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia, sąd dokonuje wyceny majątku i decyduje o jego podziale. Niekiedy konieczna jest sprzedaż nieruchomości należącej do byłych partnerów, aby podzielić środki finansowe. Każda sytuacja jest jednak rozpatrywana indywidualnie, a współpraca z prawnikiem może przyspieszyć ten proces. Natomiast w przypadku intercyzy majątek zostaje rozdysponowany według zawartych w niej ustaleń.
Rozwód a dzieci
Rozwód z reguły ma duży wpływ na dzieci, dlatego sądy zawsze rozpatrują ich dobro podczas rozstrzygania kwestii opieki. W Polsce zazwyczaj przyznaje się pełną pieczę jednemu z rodziców, choć coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy opiekunowie decydują się na zajmowanie się pociechą na przemian. Sąd ustala również wysokość alimentów, które mają na celu wsparcie dziecka. Oprócz kwestii finansowych rodzice muszą uzgodnić zasady dotyczące kontaktów z drugim rodzicem. Niekiedy to sąd ustala harmonogram spotkań. Podczas rozwodu ważnym elementem jest także wsparcie psychiczne dla dzieci, które mogą cierpieć z powodu rozstania rodziców. Z tego względu trakcie postępowania sąd może poprosić o opinię psychologa lub kuratora, aby upewnić się, że dobro osoby małoletniej zostało odpowiednio zabezpieczone.
Rozpad związku małżeńskiego często bywa trudny nie tylko ze względu na trudności związane z dojściem do porozumienia przez obie strony, ale również konieczność ustalenia opieki nad dziećmi. Dobrym rozwiązaniem w przypadku rozwodu wydaje się zgłoszenie się do doświadczonego prawnika i korzystanie ze wsparcia psychologa. Zachęcam do skontaktowania się z moją kancelarią, jeśli potrzebujesz porady z zakresu prawa rodzinnego, a chętnie Ci pomogę.