Wyrok nakazowy jest wyrokiem wydawanym w postępowaniu nakazowym, którego celem jest szybsze rozpatrywanie prostych spraw, niewymagających przeprowadzenia rozprawy. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!
W jakich sprawach sąd może wydać wyrok nakazowy?
Według prawa karnego i zgodnie z brzmieniem art. 500 KPK sąd może wydać wyrok nakazowy w sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.
Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron.
Zgodnie z KPK Wydanie wyroku nakazowego jest niedopuszczalne w sprawach z oskarżenia prywatnego, a także jeżeli zachodzą okoliczności stanowiące przesłanki obligatoryjnej obrony oskarżonego, t.j. gdy oskarżony nie ukończył 18 lat, jest głuchy, niemy lub niewidomy, lub zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania swoim postępowaniem nie była w czasie popełnienia tego czynu wyłączona, lub w znacznym stopniu ograniczona, lub zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy stan jego zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.
Jaki wyrok może orzec sąd?
Wyrokiem nakazowym można orzec karę ograniczenia wolności lub grzywnę w wysokości do 200 stawek dziennych albo do 200 000 złotych. Obok kary ograniczenia wolności lub grzywny sąd może, w wypadkach przewidzianych w ustawie, orzec środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny. Sąd może również wydać wyrok nakazowy nie orzekając kary ograniczenia wolności ani grzywny, poprzestając na orzeczeniu środka karnego, przepadku lub środka kompensacyjnego, jeżeli zachodzą warunki orzeczenia tylko tego środka.
Komu dostarcza się odpis wyroku nakazowego?
Odpis wyroku nakazowego doręcza się oskarżycielowi i pokrzywdzonemu, a oskarżonemu i jego obrońcy – wraz z odpisem aktu oskarżenia. W każdym wypadku odpis tego wyroku doręcza się prokuratorowi. Wraz z odpisem wyroku doręcza się również pouczenie przytaczające przepisy o prawie, terminie i sposobie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach jego niewniesienia. Pokrzywdzonego należy ponadto pouczyć, że warunkiem wniesienia sprzeciwu jest złożenie w terminie 7 dni, nie później niż jednocześnie ze sprzeciwem oświadczenia, że będzie on działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Czy można wnieść sprzeciw od wyroku nakazowego?
Ze względu na szybkość i prostotę postępowania nakazowego, konieczne jest zapewnienie stronie skazanej wyrokiem nakazowym adekwatnej ochrony. Od wyroku nakazowego oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu. Należy wskazać, że sprzeciw nie jest środkiem odwoławczym, lecz środkiem zaskarżenia. Strona wnosząca sprzeciw nie musi podnosić żadnych zarzutów – samo jego wniesienie sprawia, że wyrok nakazowy traci moc. W takim przypadku sprawa podlega na nowo rozpoznaniu na zasadach ogólnych, a sąd ją rozpoznający nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc. Sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku. Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną. Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej. Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich prawach i możliwościach odwołania, lub potrzebujesz porady prawnej w swojej sprawie, nie zwlekaj i skonsultuj się z prawnikiem!