Sprawy spadkowe bywają stresujące, przepełnione emocjami. Odczytywanie testamentu osoby zmarłej powinno wyjaśnić wszystko, ale nie zawsze tak jest. Bywa tak, że najbliższa rodzina spadkodawcy zostaje pominięta. W takiej trudnej sytuacji okoliczności wskazują na możliwość skorzystania z zachowku. Czym on jest, jak się o niego ubiegać? Poniżej opisujemy wszystko, co musisz wiedzieć o zachowku!
Co wchodzi w skład zachowku?
Dokładną wolę każdego spadkodawcy zawsze będzie określał szczegółowo spisany testament. Spisana w nim wola wskazuje osoby, którym mają przypaść poszczególne części majątku. Zdarza się tak, że najbliższa rodzina osoby zmarłej w testamencie nie zostaje wspomniana i pomija się ją. Nie oznacza to jednak, że ot tak nie przysługuje jej już żadna należność. Od całości majątku wyliczany jest zachowek, który następnie wspomniany w testamencie spadkobiorca musi wypłacić. Na jakiej podstawie określa się zachowek? Prawo cywilne określa dokładną wysokość zachowku, zależną od ogółu majątku. Jeżeli najbliższa zmarłemu osoba, jest niepełnoletnia lub niesamodzielna, należy jej się wypłata w wysokości ⅔ wartości majątku, w innym przypadku jest to ½ wartości majątku. W skład zachowku wchodzą nie tylko zebrane środki pieniężne, ale także nieruchomości, ziemie, samochody, papiery wartościowe, ale także darowizny o większej wartości jak np. mieszkanie. Wartość tych wszystkich części jest sumowana, a następnie wylicza się od niej odpowiednią część zachowku.
Kiedy można ubiegać się o zachowek?
Zachowek, należy się najbliższej rodzinie spadkodawcy, jego dzieciom, małżonkowi, wnukom. Możemy się o niego ubiegać, jeżeli jesteśmy dziedzicznymi ustawowymi, ale zostaliśmy pominięci w testamencie. Warunkiem jest też to, że nie zostaliśmy wydziedziczeni, ponieważ ten fakt pozbawia nas wszelkiego majątku, także zachowku. Jeżeli jednak w testamencie nie wspomniano o wydziedziczeniu, możemy ubiegać się o zachowek, który powinien wypłacić wskazany spadkobiorca.
Ile lat po śmierci można ubiegać się o zachowek?
Prawo do upomnienia się o należny nam zachowek upływa po 5 latach od momentu ogłoszenia spadku. Jest to czas, w którym mamy prawo wysunąć swoje roszczenia względem wskazanego w testamencie spadkobiorcy. Szczegółowe przepisy prawa mogą być dla nas problematyczne, a dochowanie terminów jest ważne, by całość przebiegała sprawnie, dlatego dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnego adwokata, który wesprze nas w całym procesie.
Jak wygląda spłata zachowku?
Wysokość zachowku może być spora, zależnie od ogółu dziedziczonego majątku. Jeżeli spadkodawca posiadał duży kapitał, nieruchomości, drogie auta, oszczędności, to wypłata ½ lub nawet ⅔ całego spadku może być naprawdę spora. Zachowek spłaca osoba, która majątek odziedziczyła. Jednorazowe przekazanie sumy zachowku może być jednak problematyczne. Warto spróbować dojść do porozumienia z pominiętymi w testamencie najbliższymi i spłacać całość w ratach. Jeżeli jednak nie uda się w tej sprawie dojść do porozumienia, uprawnieni do zachowku mogą wstąpić na drogę sądową. Następnie na podstawie wyroku sądu może zostać wyznaczona określona suma i termin spłaty, lub jego ratalna forma, w razie trudności finansowych spadkobiorcy.
Zachowek stanowi formę zabezpieczenia dla pominiętej w testamencie najbliższej rodziny zmarłego. Wypłata takiego świadczenia jest obowiązkiem wskazanego spadkobiorcy, jeżeli nikt nie został wydziedziczony. Jeśli dotyczy Cię ten problem, skontaktuj się z naszą kancelarią i uzyskaj pomoc w sprawach spadkowych!